تله کابین گردنه حیران

اردبیل

اردبیل نگین درخشان شمال غربی کشور

استان اردبیل با داشتن آب و هوایی دل پذیر و مراکز تفریحی دیدنی برای علاقمندان به ایران گردی یکی مقاصد مهم به شمار می رود. شهر اردبیل قبل از اسلام و پس از اسلام به عنوان مرکز آذربایجان شناخته می شد.

کلمه ی اردبیل ریشه ای کاملا ایرانی دارد، آرتا که بعدها به ارد تبدیل شد به معنای مقدس و ویل که به بیل شناخته می شود معنای شهر می دهد. تمدن شهر اردبیل و منطقه آذربایجان به سه هزار سال می رسد.

رونق اقتصادی و شهرت اردبیل به دلیل وجود جاده ی ابریشم و احداث کاروانسراهایی بود که برای اقامت تجار در نظر گرفته شده بود، به همین دلیل در گوشه و کنار استان می توانید بناهایی با معماری چشم نواز را بیابید. معماری این شهر چه در بخش شهری و چه مسکونی زبانزد خاص و عام است.

پل هفت چشمه اردبیل

استان اردبیل به عنوان یکی از استان های شمال غربی کشور دارای وسعتی بالغ بر هجده هزار کیلومتر مربع است. مرکز استان را به شهر اردبیل می شناسند و مرکز گردشگری استان را به شهر چشمه های بهشتی سرعین. این استان دارای نه شهرستان، بیست و یک بخش، شصت و سه دهستان و دو هزار و دویست آبادی است. در تاریخ از اردبیل با نام آراتا بر روی سنگ نوشته های گلی سومریان یاد شده است، آرتا به معنای مقدس و ویل به معنای شهر است که در گذشت زمان به اردبیل تبدیل شده است. قدمت این شهر به هزار و پانصد سال می رسد، در کتاب اوستا زردشت در کنار رود ارس به دنیا آمده است و به این دلیل شهر از قداست خاصی برخوردار است.

در سال های پیامبری زردشت با جنگی که بین زردشتیان و بت پرستان انجام شد آتشکده ای در نزدیکی شهر ساخته شد تا رشادت های زردشتیان را یادآور سازد. این منطقه امروزه به نام روستای آتشکده شناخته می شود. با گذشت زمان اردبیل به عنوان قطب سیاسی و فرهنگی ایران شناخته شد، شاهان صفوی در این مسیر بسیار تلاش کردند و اردبیل را به نام دارالامان در میان شهرهای دیگر مشهور ساختند.

شیخ صفی الدین اردبیلی

در تاریخ مکتوب شده از شعرهای فردوسی و مولفان تاریخی به این نتیجه می رسیم که اردبیل در زمان ساسانی تاسیس شده است. در گوشه ای دیگر از تاریخ می خوانیم که در بالای کوه سبلان کتاب مقدس اوستا بر زرشت نازل شده است. و همین امر موجب تقدس این شهر بوده. شهر اردبیل در دوره ی صفویه دارای اولین لوله کشی های آب شرب بود که در آثار به دست آمده از اکتشافات باستان شناسان به طور واضح نمایان است. از دیدنی های تاریخی در استان اردبیل می توان به: مسجد جمعه اردبیل، بقعه و مزار شیخ امین الدّین جبرئیل، بقعه و مزارشیخ صفی الدّین اردبیلی، خانه مناف زاده، بازار تاریخی اردبیل و … اشاره کرد. طبیعت بی نظیر استان اردبیل همه ساله تعداد زیادی مسافر را به سوی خود می کشاند، وجود دشت های پر گل و نیم سال اول از هر سال که آب و هوایی مطبوع را داراست همگی در این مسیر نقش مهمی را ایفا می کنند. استان اردبیل و تمامی شهرهای آن به خصوص جاذبه های گردشگری سرعین پر شده اند از غذاهای ارگانیک و مناطق دیدنی که ارزش سفر به این استان را چندین برابر می کند.

شاید برای شما این سوال پیش امده باشد: سرعین کجاست

کوه سبلان طبیعت اردبیل

جمعیت شهر اردبیل در آخرین سرشماری رسمی در حدود چهار صد و هشتاد و پنج هزار نفر تخمین زده شده است، این تعداد اهالی در صد و سی و پنج هزار خانوار زندگی می کنند. زبان رایج این شهر در زمان صفویان آذری بوده است اما با مهاجرت ترک ها این زبان دست خوش تغییراتی شده است و به سمت ترکی سوق پیدا کرده است.

مردمانی خون گرم و خوش صحبت که مشخصه ی اصلی آن ها مهمان نوازی است سالانه تعداد زیادی توریست و گردشگر را در شهر سرعین میزبانی می کنند. مشهورترین مسیری که برای دسترسی به استان اردبیل و سرعین وجود دارد جاده ی زیبای اسالم به خلخال است، این جاده ی رویایی یکی از زیباترین جاده های کوهستانی نیز شناخته می شود که شهرتی جهانی نیز دارد. علاوه بر این جاده گردنه ی حیران در مسیر رسیدن به استان بسیار دیدنی است و جز جاذبه های گردشگری این شهر شناخته می شود.

نحوه ی قرار گیری شهر اردبیل طوری است که به شهرهای دیگر استان نیز دسترسی خوب و مناسبی دارد، فاصله ی شهر اردبیل تا شهر نمین کمتر از نیم ساعت، اردبیل تا نیر چهل و پنج دقیقه، اردبیل تا سراب یک ساعت و نیم ، اردبیل تا سرعین چهل دقیقه، اردبیل تا خلخال حدود دو ساعت، همه ی این فاصله های ذکر شده موجب می شود تا تمام استان را بتوان در مدت کوتاهی طی کرد و با هر گوشه ای از آن خاطره ساخت. شهر اردبیل با نزدیکی به دریا یک شهر سرسبز و پر بارش نیز شناخته می شود، در این استان می توانید چندین آب و هوای گوناگون را در کنار یکدیگر ببینید، آب و هوایی کوهستانی در کنار شرجی جنگل های انبوه و سرمایی استخوان سوز که در گوشه ای دیگر به هوایی مطبوع تبدیل می شود. دشت های سرسبز که با درختان میوه و باغ های فرح بخش پر شده اند همراه با چشمه و رودهای جاری همگی طبیعتی زیبا از اردبیل را نمایان می کنند.

داخل موزه شیخ صفی اردبیل

در کنار تمام امکانات رفاهی شهر، اردبیل دارای یک فرودگاه مجهز نیز هست، این فرودگاه در فاصله ی یازده کیلومتری نسبت به مرکز شهر قرار دارد و میزبان پروازهایی از شهرهای تهران ، مشهد، شیراز، کربلا و نجف هم هست. سفرهای بسیاری سالانه به مقصد این استان انجام می شود، بیشتر این سفرها در فصل بهار و تابستان انجام می پذیرد. زمانی که بهترین آب و هوای استان حاصل از تغییر فصول پدید می آید. با توجه به پیشینه ی تاریخی این استان تعداد زیادی موزه نیز برای بازدید عموم تاسیس شده است که می توان به موزه تاریخ طبیعی اردبیل ، موزه مردم ‌شناسی اردبیل، موزه صنایع دستی اردبیل ، موزه مفاخر دینی اردبیل ، موزه مفاخر اردبیل ، موزه تخصصی باستانشناسی ( درمحل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی )، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی (درمحل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی)، موزه چینی ‌ها یا چینی خانه (درمحل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی)، موزه باستان‌ شناسی خلخال اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.