مشگین شهر کمپ درنا تیتر

فاصله مشگین شهر تا سرعین

در منتهی علیه ی گوش گربه ی ایران، استان های شمال غربی قرار گرفته اند. استان اردبیل با مرکزیت شهر اردبیل یکی از این استان های زیباست. استان اردبیل با توجه به وسعتی که از شمال غرب ایران گرفته است دارای ده شهرستان، بیست و پنج بخش، بیست و یک شهر و شصت و شش دهستان است. هفده هزار کیلومتر مربع زمینی است اردبیل را در خود جای داده است. دو شهر مهم استان اردبیل مشگین شهر و سرعین هستند، فاصله مشگین شهر تا سرعین ( فاصله سرعین تا پل معلق مشگین شهر ) صد و بیست و هفت کیلومتر است که حدود یک ساعت و چهل دقیقه به طول می انجامد. وجه تسمیه ی مشگین شهر به زبان پهلوی باز می گردد، خیاو نام قدیم این شهر است. خی آو در تلفظ محلی خییوو نامیده می شود. خی به معنای مشک و کیسه ای چرمی است و آو هم به معنای آب.

مسیرهای در درسترس مشگین شهر تا سرعین

مسیر رفت مشگین شهر تا سرعین بدین شرح است: در شهر مشگین شهر به خیابان امام خمینی بروید و به سمت غرب حرکت کنید ( جاده ی هریس به مشگین شهر ) ، بعد از گذر مسافتی چهاردقیقه ای به تابلوی جاده اهر – مشگین شهر خواهید رسید، این جاده را برای ادامه ی راه انتخاب کرده و تا میدان وحدت اردبیل یکسره برانید. در میدان وحدت به سمت غرب حرکت کنید و در اتوبان بسیج قرار گیرید در ادامه از خروجی بزرگراه دادمان برای طی مسیر استفاده کنید. این بزرگراه همان جاده ی سراب به اردبیل است. در خروجی انتهایی بزرگراه دادمان به سمت بزرگراه اردبیل – سرعین حرکت کنید بعد از چند دقیقه به کمربندی سرعین خواهید رسید و از آن پس می توانید به هر کجای شهر سرعین دسترسی پیدا کنید. ( فاصله مشگین شهر تا سرعین ۱۲۷ کیلومتر )

مسیر برگشت سرعین به مشگین شهر نیز بدین صورت است: در شهر سرعین به جنوب غربی شهر بیایید و از کمربندی شهر به سمت بزرگراه اردبیل – سرعین برانید، سپس در خروجی سراب – اردبیل ادامه ی راه دهید. بعد چند کیلومتر به دو راهی مسکن مهر و بزرگراه دادمان خواهید رسید که باید بزرگراه دادمان را انتخاب کنید. با گذشت زمان به خروجی اتوبان بسیج می رسید چند کیلومتری را باید در این بزرگراه طی کرده تا به میدان وحدت دسترسی پیدا کنید. میدان وحدت را به سمت شمال شهر ادامه داده و وارد جاده ی اردبیل – مشگین شهر شوید. حدود یک ساعت از مسیر در این جاده طی خواهد شد تا در خروجی مشگین شهر به نصیر آباد به سوی میدان نماز رهسپار شوید. غرب میدان نماز، خیابان جانبازان قرار دارد که به مرکز شهر اردبیل و خیابان پریخان می رسد.

امکانات رفاهی موجود برای سفر به سرعین و مشگین شهر

فاصله ی مشگین شهر تا اردبیل را می توان به وسیله ی اتوبوس، تاکسی و اتومبیل شخصی طی کنید. پایانه ای که می توانید در شهر مشگین شهر از آن استفاده کنید و به سر تا سر اردبیل سفر کنید در خیابان جانبازان قرار دارد. برای عبور مرور در شهر از تاکسی سرویس استفاده کنید، با توجه به کوچک بودن شهر تمامی امکانات رفاهی در زمان کمی قابل دسترسی خواهند بود. کسانی که قصد سفر به مشگین شهر و سرعین را دارند می توانند ابتدا با هواپیما به اردبیل بیایند سپس از راه جاده راهی مشگین شهر و سرعین شوند.

پیشنهاد ما به شما قبل از سفر به شهر سرعین برای راحتی سفر قبل از راه افتادن اقدام به اجاره روزانه آپارتمان در سرعین کرده و بعد از اسکان و استراحت در شهر چشمه های بهشتی سرعین میتوانید از دیدن جاذبه های گردشگری سرعین که یکی از آنها شهرستان مشگین شهر می باشد لذت ببرید.

جاهای دیدنی مشگین شهر

از دیدنی های شهر مشگین شهر می توان به : بقعه سلطان حیدر، سنگ نبشته شاپور دوم، موزه مشگین شهر، سلاخ تپه، قلعه ارشق، امامزاده سید سلیمان، چشمه قطور سویی، قبرستان انار، پل معلق مشگین شهر، جاده ی آلنی ساربانلار، پارک جنگلی شهر، شیروان دره سی، شهر یئری، قشلاق تنگ، امامزاده اوخلی، رود قره سو اشاره کرد.
پارک جنگلی و زیبای مشگین شهر درست در کنار رود خیاوچای، غار پر قدمت بنه لر در فاصله ی بیست دقیقه ای از جنوب شرقی مشگین شهر، حیات وحش بی تکرار هوشنگ میدانی در فاصله ی یک ربع نسبت به مشگین شهر قرار دارد که از شمال به ساربانلار و از شرق به ارتفاعات ایشیق چیخماز می رسد. شامات و دوست بگلو همگی جز ییلاقات مشگین شهر محسوب می شوند که در شمالی ترین قسمت شهر نمایان هستند، این ییلاقات از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارند.

آبگرم مشگین شهر

همانند تمام استان اردبیل مشگین شهر نیز دارای آبگرم های مشهور و مفیدی است. آبگرم قوتور سویی که در چهل کیلومتری شهر مشگین شهر قرار گرفته است دارای آب گرمی با فرمول شیمیایی سولفات کلیسیک و گوگرد است. این آبگرم جز چشمه های آب داغ شهر شناخته می شود. آب معدنی قوتورسویی علاجی برای مشکلات پوستی است. از دیگر چشمه های آب گرم مشگین شهر می توان به ایلاندو، دودو، توش سو شابیل، نوری کندی، موئیل و … اشاره کرد که پس از طی کردن فاصله مشگین شهر تا سرعین لذت استفاده از آنها چندین برابر می شود.

سبلان مشگین شهر

طبیعت گردی مشگین شهر

شیروان دره سی مشگین شهر برای علاقمندان به کوهنوردی و پیاده روی محلی مناسب و چشم نواز است. این دره ی پر عمق و بسیار عریض است. تندیس هایی که در شیروان دره سی وجود دارند بوسیله ی طبیعت در دل صخره ها بوجود آمده اند، خرس، قوچ، روباه و قمری از حیواناتی هستند که می توانید در شیروان دره سی ببنید.

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین شهر که نماد شهر نیز محسوب می شود در ارتفاع هشتاد متری از رودخانه ی خیاوچای احداث شده است. از مشخصات این پل می توان به عرض دو متری و طول سیصد و شصت و پنج متری آن اشاره کرد. پل معلق مشگین شهر کابلی است و دو مجموعه ی خیاو و گیردولی را به یکدیگر متصل می کند. زیبایی های دره ای عمیق همراه با طبیعت زیر پل می تواند ساعت ها شما را میخکوب کند و بخواهید چندین بار فاصله ی سیصد متری آن را طی کنید.

سفر به مشگین شهر و طی کردن فاصله مشگین شهر تا سرعین می تواند نوید دهنده ی یک سفر هیجان انگیز برای شما باشد. در طی مسیر مشگین شهر به سرعین روستاهای زیادی سر راه شما قرار دارند، روستای آلنی، روستای ساربانلار، روستای نقدی سفلی، روستای الله لو و… از آن جمله هستند. چند دقیقه استراحت در بین راه و یا حتی خرید سوغات از روستاهای یاد شده باید در برنامه ی سفری شما قرار گیرد. زمان سفر با بازدید از مراتع و باغ های میوه بین راه کمی طولانی تر می شود اما به زیبایی های فراموش نشدنی آن ها حتما خواهد ارزید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.