گرنه حیران

گردنه حیران

بخشی از سفر جاده ای است که از آن به شهر مقصد خواهید رسید، عده ای معتقد هستند سفر از همان وقتی شروع می شود که وارد جاده می شوید. رانندگی در جاده ای پر از آرامش در دل طبیعت می تواند لذتی بی حد و وصف را برای راننده و دیگر سرنشینان ایجاد کند. برای سفر به شهر سرعین می توانید از جاده ی گردنه حیران به سرعین برسید و تجربه ای فراموش نشدنی را در خاطر خود ثبت نمایید. شاید تا به امروز فقط اسم گردنه حیران را شنیده باشید اما نگران نباشید با مطالعه ی مطلب پیش رو می توانید اطلاعات جامعی از این جاده ی زیبا بدست آورید.
تصور جاده ای سرسیز که با پیچ و خم های زیاد به سمت طبیعتی بکر پیش می رود می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، گردنه ی حیران که نام خود را از روستای مجاور جاده گرفته است در حدفاصل دو شهر اردبیل و آستارا قرار دارد. مرز بین دو استان گیلان و اردبیل به زمرد درخشان حیران مشهور است. این روستا فاصله ای سی کیلومتری از آستارا دارد و به سه بخش مجزا یعنی علیا، وسطی و سفلی تقسیم می شود. بسیار کسانی که مقصد خود را اردبیل انتخاب می کنند به شوق گذر از گردنه ی حیران و یا حتی توقف چندین ساعته پا به این گردنه ی زیبا می گذارند.

برای اجاره روزانه آپارتمان در سرعین یا خرید آپارتمان در سرعین با مشاورین ما در تماس باشید.

فاصله آستارا تا سرعین

سفر به سرعین و گذر از گردنه ی حیران

گردنه ی حیران جایی است که می توانید بهترین عکس های یادگاری خود را در آن ثبت کنید، پاییز و بهار منطقه ی حیران جز زیباترین جاده های ایران و حتی جهان شناخته می شود. گردنه حیران طولی در حدود سی کیلومتر دارد، وجود مناطق کوهستانی و هوای مطلوب موجب شده تا این مسیر محبوب بسیاری از گردشگران نیز باشد. جشنواره ی رنگ ها را در هر فصلی می توانید در گردنه ی حیران ببینید، تنالیته ی رنگ های زرد و قرمز در فصل پاییز و تنالیته ی رنگ سبز در بهار فضایی بهشتی به گردنه ی حیران می بخشد.
برای سفر به سرعین و اقامت در این شهر باید از استان اردبیل گذر کنید، گردنه ی حیران در مسیر دسترسی به شهر سرعین قرار دارد. به طور دقیق برای رسیدن به شهر سرعین باید از آستارا به سمت جاده ی اردبیل حرکت کنید، با رسیدن به اردبیل از کمربندی شهر به سمت بزرگراه سرعین – اردبیل حرکت کنید تا به مقصد برسید. زمان حدودی از آستارا تا شهر سرعین یک ساعت و پنجاه دقیقه و صد و یازده کیلومتر می باشد، با توجه به اینکه پیچ و خم گردنه ی حیران بسیار جذاب و در عین حال خطرناک است بهتر خواهد بود رانندگی با سرعت کم را در دستور کار خود قرار دهید.

 

موقعیت قرار گیری حیران

گردنه ی حیران از سویی به دره ای ختم می شود که رود آقچای در آن جاری است و از سمت دیگر کوه های یکدست سبزپوش آن را احاطه کرده اند. گردنه ی حیران جایی است که مجموعه ای زیبا از عناصر طبیعت را در آن مشاهده کنید. به طور قطع می توان گردنه ی حیران را مهم ترین جاده ی شمال غربی ایران دانست. با توجه به کوهپایه ای بودن منطقه احتمال اینکه در حین رانندگی مه جلوی چشمان شما ظاهر شود بسیار بالاست. دره ی پرگل مجاور گردنه ی حیران منظره ای فوق العاده به جاده بخشیده است و طبیعت وحشی منطقه را به خوبی نشان می دهد.

دیدنی های گردنه حیران

جلوه های طبیعی بیشتری در گردنه ی حیران خواهید دید، از کندوهای محلی عسل که به دست روستاییان در دامنه ی کوه قرار گرفته است تا چرای گاوها در زمین های اطراف همگی می توانند یک اکوتوریسم زیبا را به شما نشان دهند. با توجه به اینکه گردنه ی حیران بسیار پر اهمیت است یک دهکده ی تفریحی در مجاورت آن ساخته شده تا با فراهم کردن امکانات رفاهی مسافران را بیش از پیش به این سمت جذب کند.
پیچ های چشم نواز گردنه ی حیران به قدری چشم نواز است که رانندگی چندباره در آن می تواند گوشه ای از زیبایی های گردنه را نمایان سازد. در طول مسیر رانندگی در گردنه ی حیران چندین رستوران و کافه وجود دارد، لذت استفاده از کافه های کنار جاده ای می تواند سفر به سرعین را دل انگیزتر کند. برای اهالی سرعین که در این شهر اقامت دارند گردنه ی حیران به منزله موهبتی الهی است که در هر آخر هفته می توانند به آن سری بزنند و از امکانات طبیعی آن لذت ببرند.
گردنه ی حیران در قسمتی به مرز ایران و آذربایجان می رسد و ادامه ی آن در کشور آذربایجان ادامه پیدا می کند، جنگل های منطقه به دلیل عدم رعایت مسافران رو به خرابی می رود و امید است با همت بیشتر در نگه داری این مراتع گردنه ی حیران را برای آیندگان حفظ کنیم. در قسمتی از جاده ی گردنه ی حیران جنگل هیرکان آذربایجان قرار دارد که به زودی به ثبت یونسکو می رسد. وجود این انبوه سرسیزی منطقه ی حیران را به یک ییلاق مرتفع و زیبا تبدیل کرده است که همه چیز را برای مسافران رویایی می سازد.

روستاهای مجاور گردنه

از روستاهایی که در طی کردن گردنه ی حیران می توانید به آن ها سری بزنید می توان به : روستای مشند، روستای کشفی و خود دهکده ی حیران اشاره کرد. در روستای کشفی می توان به ورزش محبوب کوهنوردی مشغول شد و از محصولات ارگانیک روستا استفاده کرد. دهکده ی گردشگری حیران تله کابینی زیبا را در دل خود جای داده است، بر فراز این تله کابین می توانید جشنواره ای از عناصر طبیعی را همراه با رنگ های موزون ببینید. این تله کابین نمایی سیصد و شصت درجه از گردنه ی حیران را به شما نشان می دهد. تله کابین حیران از بین جنگل های فندقلو می گذرد و حس لمس برگ های بلند درختان را در دستان شما تداعی گر خواهد بود.
در سفر به سرعین حتما برنامه ای چند ساعته به گردنه ی حیران و طبیعت چشم گیر دو کشور ایران و آذربایجان لذت ببرید.

گردنه ی حیران منطقه ای محبوب در بین گردشگران داخلی و خارجی است و مایه ی مباهات اهالی شمال غرب کشور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.